Dyrekcja SPZZOZ w Przasnyszu uprzejmie informuje, że od 10.05.2021r. istnieje możliwość odbywania porodów rodzinnych przy zachowaniu poniższych zasad:

1. W porodzie rodzinnym może uczestniczyć wyłącznie jedna osoba towarzysząca (mąż, doula itd.).
  2. Przy przyjęciu do szpitala, osoba towarzysząca podlega tym samym procedurom, co pacjentka rodząca. Osoba towarzysząca ma sprawdzaną temperaturę ciała, wypełnia formularz ankiety epidemiologicznej (podanie nieprawdziwych danych w ankiecie może spowodować następstwa prawne). Osoba towarzysząca musi także poddać się testowi antygenowemu COVID-19 (koszt pokrywa Szpital), chyba że posiada wynik testu PCR wykonany nie później niż 48 godzin przed przybyciem do szpitala. Ujemny test i ujemny wywiad epidemiologiczny ustalony na podstawie ankiety epidemiologicznej jest warunkiem niezbędnym do kwalifikacji do porodu rodzinnego.
  3. Obowiązują ubrania jednorazowe (nie fartuch jednorazowy) - komplet chirurgiczny, buty lub kapcie na zmianę, maska chirurgiczna najlepiej FFP2, rękawiczki jednorazowe.
  4. Osoba towarzysząca przez cały okres pobytu na terenie szpitala zachowuje bezpieczny dystans (2 metry) wobec innych osób, często myje i dezynfekuje ręce oraz ma założoną maskę, która dobrze przylega do twarzy i zakrywa usta i nos.
  5. Osoba towarzysząca nie opuszcza Sali Porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego, stara się zachować maksymalny dystans do personelu medycznego.
  6. Osoba towarzysząca przebywa na sali porodowej od momentu rozpoczęcia porodu i opuszcza salę porodową po przewiezieniu pacjentki na oddział położniczy.
  7. Osoba towarzysząca ciężarnej zakwalifikowanej do cięcia cesarskiego przebywa i oczekuje porodu na sali porodowej do momentu urodzenia dziecka i pierwszego kontaktu. Niemożliwe jest towarzyszenie rodzącej na sali cięć cesarskich.
  8. Kangurowanie po porodzie jest możliwe w przypadku dostępności wolnej sali. Miejscem tym jest sala porodowa na której przebywała pacjentka.
  9. Osoba towarzysząca przebywa przez cały okres porodu na sali porodowej i korzysta z wyznaczonej toalety na sali przygotowawczej.
  10. Osobą odpowiedzialną za przestrzeganie zasad porodu z osobą towarzyszącą jest położna sali porodowej. W sytuacjach niejednoznacznych konsultuje się z lekarzem dyżurującym.

Dyrektor SP ZZOZ w Przasnyszu
mgr Grzegorz Magnuszewski